Co to jest propagacja DNS?
Głównym zadaniem usługi DNS jest tłumaczenie nazw domenowych na adresy IP, które umożliwiają efektywną komunikację w sieci. Kiedy użytkownik Internetu wpisuje adres strony w przeglądarce, jego komputer odwołuje się do serwera DNS. Serwer zwraca adres IP danej domeny, co umożliwia połączenie z wybraną witryną.
Czym jest propagacja DNS? Po wprowadzeniu aktualizacji lub zmian w ustawieniach strony internetowej, informacja o tym musi zostać „rozpowszechniona” na serwerach DNS na całym świecie.
Do propagacji DNS dochodzi np.:
- po aktywacji nowej domeny;
- po aktywacji domeny, która wcześniej wygasła;
- po zmianie adresu IP serwera;
- po zmianie serwera pocztowego;
- po aktualizacji aliasów domeny.
Dla użytkowników serwerów, które jeszcze nie zaktualizowały informacji, strona może być widoczna w starej wersji lub niedostępna, dopóki trwa propagacja
Jak długo trwa propagacja DNS?
W zależności od różnych czynników proces ten może zająć od kilkudziesięciu minut do 72 godzin. Zwykle z dłuższym czasem oczekiwania mamy do czynienia, gdy domena przenoszona jest na nowy adres. Najczęściej jednak cały proces nie trwa dłużej niż dobę.
Jak długo trwa propagacja DNS? Jest kilka czynników, które mają na to wpływ, np.:
- Wartość TTL (to parametr, który informuje, jak długo dany rekord DNS może być przechowywany w pamięci podręcznej serwerów);
- Częstotliwość odświeżania rekordów przez DNS;
- Globalna infrastruktura DNS – w różnych regionach informacje mogą być aktualizowane w różnym czasie.
Jak przyspieszyć propagację DNS?
Nie da się co prawda całkowicie wyeliminować procesu propagacji DNS, jednak można go przyspieszyć, ustawiając niższą wartość TTL przed przystąpieniem do wprowadzania zmian. TTL da się obniżyć z poziomu DirectAdmin lub cPanel.
TTL (Time To Live) jest parametrem, który określa, jak długo rekord DNS jest przechowywany w pamięci podręcznej. Przed wprowadzeniem zmian w konfiguracji domeny warto obniżyć go do 300 sekund (5 minut). Dzięki temu serwery DNS szybciej pobiorą nowe informacje.
Po zmniejszeniu TTL trzeba jednak odczekać tyle, ile wynosił jego poprzedni czas. Dzięki temu wszystkie serwery DNS będą miały w cache nową wartość.
Uwaga! Krótszy TTL nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Po skróceniu TTL serwery DNS będą częściej odświeżać informacje o stronie. Może to pomóc przy zmianach, ale na słabszym hostingu może również spowolnić działanie DNS, ponieważ serwery będą wysyłać więcej zapytań.
Jak sprawdzić status propagacji DNS?
Możliwe jest kontrolowanie procesu propagacji za pomocą różnych narzędzi. Gdzie sprawdzić status propagacji domeny? W tym celu można wykorzystać jakiś dostępny online monitor propagacji DNS. Warto zaznaczyć, że większość tego typu narzędzi jest bezpłatnych, a ich obsługa nie nastręcza trudności.
Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się DNSChecker.org – to narzędzie online, z którego korzysta się przy pomocy przeglądarki internetowej.
Po wejściu na stronę DNSChecker.org należy wpisać nazwę domeny w polu wyszukiwania, a następnie typ kontrolowanego rekordu. Po kliknięciu „Search” można zobaczyć, jak propagacja DNS wygląda na różnych serwerach na świecie.
Po czym poznać, że propagacja DNS zakończyła się?
Propagacja DNS przeprowadzana jest po to, aby pod adresem danej witryny pojawiła się określona zawartość. W praktyce oznacza to, że wystarczy wyszukać domenę w przeglądarce, aby sprawdzić, czy proces zakończył się w pożądany sposób. Można otworzyć swoją stronę na różnych urządzeniach, w różnych sieciach (Wi-Fi, mobilna). Jeśli za każdym razem będzie widoczna nowa wersja, zmiany zostały wprowadzone z sukcesem.
Aby sprawdzić, czy propagacja już się zakończyła, można także użyć skrzynki pocztowej, która jest przypisana do danej domeny. Jeżeli poczta działa prawidłowo i wszystkie wiadomości są wysyłane i odbierane bez problemów, propagacja zakończyła się.
Podsumowanie
Wprowadzenie jakichkolwiek zmian w DNS wiąże się z procesem propagacji domeny. Procesu tego nie da się ominąć, można go jednak przyspieszyć przez zmianę wartości TTL. To jak przebiega propagacja domeny, da się sprawdzić za pomocą specjalnych narzędzi monitorujących. Gdy nowa konfiguracja DNS jest widoczna we wszystkich lokalizacjach, oznacza to, że proces propagacji zakończył się pomyślnie.