Jaki cel ma przyspieszenie strony na WordPress?
W Internecie szybkość strony jest miernikiem technicznym i ważnym elementem w pozycjonowaniu. Algorytmy wyszukiwarek premiują strony, które dostarczają sprawnie wartościowe treści. Z drugiej strony internauci także chcą czerpać satysfakcję z treści udostępnianych w sieci, pod warunkiem, że będzie ona dostępna możliwie niezwłocznie. Dlatego przyspieszenie strony WordPress wydaje się absolutną podstawą.
Google stale udoskonala algorytm wyszukiwarki, dostosowując go do rosnących oczekiwań odbiorców. Twórcy stron opartych o CMS WordPress, chcąc dostosować się do wymagań stawianych przez najpopularniejszą wyszukiwarkę w Internecie, regularnie dokonują optymalizacji witryn, tym samym przyczyniając się do lepszej jakości Internetu i większej dostępności treści.
Warto również wiedzieć, że szybkość witryny WordPress przekłada się na zaangażowanie użytkowników (a to na stopień konwersji). Jeśli strona WWW wczytuje się wolno, jej odbiorcy tracą cierpliwość i rezygnują z jej odwiedzania.
Przyspieszenie strony umożliwia również zajmowania wyższych pozycji w SERP (Search Engine Results Page) – wynikach wyszukiwania. Nie jest to jedyny warunek, ale bardzo istotna składowa pozycjonowania. Jest to więc kolejny argument za tym, aby zainwestować w serwis, odpowiadający potrzebom potencjalnych odbiorców i wyszukiwarki Google.
Jak sprawdzić szybkość swojej witryny WordPress?
Aby sprawdzić szybkość dowolnej strony opartej o CMS WordPress warto skorzystać z pomocy sprawdzonych narzędzi, takich jak:
- Google PageSpeed Insights – analizuje wydajność strony internetowej i wskazuje, co należy na niej poprawić;
- GTmetrix – również analizuje szybkość ładowania strony i wskazuje konkretne zasoby spowalniające witrynę;
- Pingdom Tools – uzyskuje dostęp do witryn z określonej lokalizacji, zwracając informacje o tym, w jakim czasie ta w pełni wczytała się;
- WebPageTest – pozwala na wgląd w to, jak ładuje się strona WordPressa na różnych przeglądarkach oraz urządzeniach. Umożliwia również przeprowadzenie serii testów.
Przyspieszenie strony na WordPress z użyciem wtyczek
Jak przyspieszyć stronę WordPress? Najszybciej i najprościej można to zrobić poprzez użycie wybranych wtyczek do WordPressa. Do tych, które usprawniają działanie strony, należą:
- WP Rocket – oferuje kompleksowe rozwiązanie od cache’owania po zaawansowane techniki ładowania;
- W3 Total Cache – poprawia wydajność i szybkość stron WWW oraz oferuje narzędzia do optymalizacji bazy danych;
- Autoptimize – pozwala kompresować pliki, przeprowadza minifikację plików HTML, JavaScript i CSS oraz optymalizuje zdjęcia;
- ShortPixel Image Optimizer – służy do kompresowania obrazów na stronie, tych obecnych oraz dodawanych na bieżąco.
Wśród innych wtyczek przyspieszających działanie strony WordPress warto wymienić także:
- WP Fastest Cache,
- WP Smush,
- Perfmatters,
- CDN,
- Cloudflare czy
- Query Monitor.
Jednak nie zawsze instalacja i konfiguracja wtyczek przyspieszy stronę. Niektóre wtyczki spowalniają witrynę lub wchodzą w konflikty z innymi wtyczkami. Co zatem zrobić, aby zweryfikować, które wtyczki wymagają usunięcia? Należy wykonać audyt wtyczek zainstalowanych w WordPress i określić, które z nich:
- są nieużywane,
- działają wadliwie,
- są nieaktualne,
- duplikują się.
Dla przykładu wtyczki bazujące na zewnętrznych API oraz służące do backupu i działające w czasie rzeczywistym mogą znacznie obciążyć serwer. Warto więc rozważyć rezygnację z nich lub wymianę na inne.
Warto także wiedzieć, że posiadanie zbyt wielu zainstalowanych wtyczek, niezależnie od ich jakości, spowalnia stronę WordPress. Każda z nich może dodawać dodatkowe skrypty, style czy tworzyć zapytania bazy danych, generując jej obciążenie. Dobrą praktyką jest zatem minimalizacja liczby wtyczek dla danej instalacji WordPress.
Działania, które pomagają przyspieszyć ładowanie strony na WordPress
Po sprawdzeniu i odinstalowaniu niepotrzebnych wtyczek, warto wykonać również inne działania, których celem jest przyspieszenie ładowania strony na WordPress. Do najważniejszych należy zaliczyć następujące z nich:
- aktualizacja PHP,
- wdrożenie AMP,
- dodanie reguł w pliku .htaccess,
- korzystanie z sieci dostarczania treści (CDN),
- redukcja liczby zapytań HTTP przez scalanie plików CSS i JavaScript,
- weryfikacja konfiguracji serwera,
- stawienie nagłówków cache dla zasobów statycznych,
- usunięcie zbędnych danych,
- użycie lekkiego motywu,
- wyczyszczenie bazy danych,
- wyłączenie Hotlinkingu,
- zmiana skryptów na asynchroniczne lub opóźnione ich ładowanie,
- zmniejszenie ilości kodu przez usunięcie zbędnych spacji, komentarzy i znaków,
- zmniejszenie rozmiarów plików graficznych bez utraty jakości, np. poprzez przekonwertowanie ich do formatu .webp.
Wpływ hostingu na szybkość strony na WordPressie
Niebagatelne znaczenie dla szybkości strony na WordPress ma hosting. Ten podpunkt to absolutna podstawa. Hosting osadzony w przestarzałej infrastrukturze nie zapewni właściwego funkcjonowania serwisu.
Należy zwrócić uwagę na szybkość i wydajność, elastyczność i skalowalność, stabilność i uptime oraz bezpieczeństwo hostingu. Ważne są również parametry samej oferty takie jak:
- przestrzeń na dane oraz rodzaj dysku, na którym są przechowywane – najlepiej SSD/NVME,
- optymalizacja hostingu pod CMS WordPress,
- okres wsparcia dla PHP,
- backup,
- limity transferu,
- pojemność,
- ilość stron WWW,
- lokalizacja.
W tym obszarze szczególnie warto zainteresować się ofertą na hosting WordPress od SDC.pl. Jest to propozycja skierowana do tych właścicieli witryn, którym zależy na dostępie do zoptymalizowanego pod kątem CMS WordPress hostingu współdzielonego, o najlepszych parametrach w polskim Internecie.